4 Mart 2015 Çarşamba

Bebek Bakımı

Bebek bakımı ile ilgili neler almalıyım?

Pişik Önleme Kremi

Bebeğim için hangi pişik kremini kullanmalıyım? Bebeğimin pişik olmasını nasıl engellerim? diyorsanız bu konuda ben de çok zorlandım. Bi tarafta mutlaka organik almalısın diyenler diğer tarafta organiklerin hepsi para tuzağı gerek yok ben kullandım hiçbir işe yaramadı diyenler.Burada da gene organik olsun diyorsanız Earth Mama&Angel Baby , Burt Bee's ya da Bella B pişik kremi seçenekler arasında. Bu 3 organik arasında Earth Mama&Angel Baby en pahalısı ciddi fiyat farkı var. Burt Bee’s ve Bella B diğer organik olmayanlara göre çokta pahalı sayılmaz diye düşünüyorum.Organik olmasına gerek yok ama iyi bir marka olsun diyorsanız Sebamed , Mustela ya da Unibaby tercih edebilirsiniz. Bir arkadaşım sadece Sebamed kullanmış hiç sorun yaşamamış başka bir arkadaşım ise Unibaby’yi tercih etmiş o da ondan memnun kalmış. Bir diğer arkadaşım ise organikten vazgeçmeyip biraz önce size söylediğim markaları tercih etmiş. Yani anlayacağınız bunun pekte net doğrusu yok.

Bebeğimin pişik olmasını başka nasıl önleyebilirim diye sorarsanız orada annemlerin tavsiyeleri devreye giriyor. Eğer ben yaparım diyorsanız ıslak mendiller yerine her alt değiştirmede bebeğin poposunu yıkarsanız sonrasında da mis gibi pişik kremini sürerseniz bebeğinizin pişik olmasını engelleyeceksinizdir. Eğer ben her alt değiştirmede yıkayamam onunla nasıl uğraşılır derseniz gene ıslak mendiller yerine pamuk ile bebeğin poposunu temizlemenizi öneririm.

Şimdi gelelim bir diğer mucize denilen ürüne. Sudocrem! Ben böyle pişik kremlerini araştırırken işyerinde bir arkadaşım "Al sudocrem'i gerisi palavra" dedi. Bu sefer başladım onu araştırmaya. Siz de biraz araştırırsanız herkes mucize diyor. 

Günün sonunda senin seçimin ne oldu diyorsanız ben hem Mustela aldım hem de Sudocrem. İkisini de deneyeceğim. 


Tırnak makası 

Bebedor


Bebek Bezi

Prima Premium Care


Islak mendil

Unibaby yenidoğan


Alt açma örtüsü

İnternete girdiğinizde bir sürü süslü model görecekseniz. Bende bunlara çok özendim ama çevremdeki tecrübeli annelerin tavsiyesi mutlaka  kullan at alt açma örtülerinden kullanmam gerektiği idi. Buna ek olarak ayrıca başı yastıklı modellerden de alabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Ağız silme bezi

Bu konuyu ben tamamen anneme havale etmiştim. Yok efendim mermerşah alınırmış bebek için o doğruymuş falan... En iyisi dedim ben bu konuya hiç girmeyim anneme bırakayım. Annem 15-20 tane mermerşah aldı.  
NOT: Benim gibi mermerşah’ın ne olduğunu bilmiyorsanız söyleyeyim. Bildiğiniz tülbent ama yumuşacık, bebek için en yumuşağı.


Ateş ölçer

Bebeğim için hangi ateş ölçeri kullanmalıyım? Gene geldik derya deniz bir maddeye. Burada da herkes başka bir yorum yapıyor.Kulaktan ateş ölçer mi almalıyım alından ateş ölçer mi almalıyım diye düşünürken kendimi bir kaosun içinde bulmuştum. Genelde kulaktan ateş ölçer için Braun tercih edenler oluyor ama ben alından ateşölçer tercih ettim çünkü bebeğiniz yerinde duramayan bir bebek ise kulaktan ölçeri kullanmak zor olabiliyor. Alından ölçer bana daha pratik geldi. O noktada da weewell ya da medisana tercih edilebilir. Weewell çok fonksiyonlu olduğu için mama ve banyo ısısını da ölçebiliyor.


Bebek deterjanı

Bebeğimin kıyafetlerini neyle yıkamalıyım? Gene geldik organik mi alsam organik olmayan bir marka mi alsam yol ayrımına. Valla organik için “Aman o kadarına ne gerek var normal al sabun tozu” diyenler  olduğu gibi “Sabun tozları makinada yıkarken kalıntı bırakıyor.” diyenler de var. Bir kesim Sıvı olması toz olanlara göre çok daha sağlıklı olduğunu çünkü kıyafetlerin dikiş aralarında kalıntı bırakmadığını, böylece alerji riskini en aza indirdiğini savunuyor. Granül sabunlarda makinada 30 derece yıkandığında tam erimediği için 30 derecenin üstünde yıkamak gerekiyor. Eğer içiniz granül sabundan yana ise ya Dalin ya da Hacışakir’i tercih edebilirsiniz.
Organik ürünlere gelince ben direk Friendly diyeceğim. Joker, e ebebek gibi mağazalarda rahatlıkla bulunabilen bir ürün. Bu arada çok pahalı olduğunu düşünenlere ek bilgi olarak çokta pahalı olmadığını iletebilirim. Örneğin Dalin’in 1 litresi 25-30 TL arası iken Friendly’nin de 1.5 litresi 36,50 TL. Yani 1 litresi 25 TL civarına geliyor. Gördüğünüz gibi arada uçurumlar yok.
Bu kalıntı kalmasın olayı ile ilgili bir bilgi okumuştum ama henüz denemedim. Genede sizinle paylaşayım. Bebeğin elbiselerinde kimyasal madde artığı bırakmamak için, kullandığınız bebek çamaşır sabununun içine yarım su bardağı karbonat koyun. Bebeğinizin çamaşırlarını böyle yıkayın deniyor.
Bu granül sabunların veya organik deterjanların leke çıkartmadığı sürekli duyacağınız ve okuyacağınız bir bilgi. Onun içinde leke olduğunda yıkamadan önce hemen sıcak suya koyun ya da ıslak mendil ile silin ki çıkması daha kolay olsun.
Şimdi bir de “ECO NUTS- Organik Sıvı Bebek Çamaşır Deterjanı” ya da sabun cevizinden ufakça bahsedeyim. Bu sanırım organik olayının son noktası. Forumları okuduğumda friendly’yi organik bulmayanların daha da organik dediği noktada bu marka sanırım işin içine giriyor. Marka ile ilgili okuduğum yazıyı sizinle paylaşayım. Ama bilin ki fiyatı oldukça yüksek.
 “İçeriğindeki Doğal Saponin ile kumaştaki lekeleri ve kirleri su içinde asılı bırakır, giysileri liflerine zarar vermeden temizler. USDA Organik sertifikasına sahip Eco Nuts Çamaşır Sabunu, tüketici güvenliği açısından çekirdeklerinden arındırılmış ve strelize edilmiştir. Tamamen doğal içeriği ile gün boyu cilde temas eden giysilerin kimyasallardan uzak, sağlıklı ve hijyenik kalmasını sağlar. Organik sertifikalı tek temizlik markası Eco Nuts, bebekler ve alerji eğilimli cilt tipine sahip yetişkinler için dermatologlar tarafından özellikle önerilmektedir. Bir yıkama için 5 adet ceviz sabununu kullanmanız yeterli olacaktır. Eco Nuts Çamaşır sabunu, 10 defaya kadar tekrar kullanabildiğiniz ceviz sabunları ve tekrar kullanıma uygun yıkanabilir torbası ile çevre dostu ve ekonomiktir.Makina kullanımında Eco Nuts Sıvı Deterjanı öneririz.”


Bebek Çantası

Ekstra bebek çantası adı altında satılan çantalara gerek yok. Güzel çok cepli bir sırt çantası bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.


Burun Aspiratörü

Otribebe


Burun solusyonu

Physiologica Gifrer ya da Bruno

1 yorum:

  1. Bence almaktansa kendimiz evde üretirsek daha güvenilir olur. Evde deterjan üretmek daha iyi gibi bence.

    organik deterjan bu siteye bakabilirsiniz tarifler için.

    YanıtlaSil