4 Mart 2015 Çarşamba

Bebek odası ve yan ürünler

Bebeğime nereden mobilya alacağım? Yatağını, yastığını neye göre seçeceğim?

Bebek mobilyası

Bebeğiniz için ayrı bir oda yapmak tabiki bir tercihtir. Nasılsa başlarda bizimle aynı odada kalıyor ne gerek var o kadar geniş kapsamlı bir bebek odasına da diyebilirsiniz. Ancak çocuk gelişimi için ilk aylarda bebeğiniz sizin yanınızda yatsa da en geç 6. Aya kadar artık kendi odasına alışmalıdır.
Bebek odası seçiminde dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. Odadaki mobilyaların ağaçtan yapılması sağlıklı bir tercih ancak boyanın su bazlı olmasına ve toksik olmamasına dikkat edilmelidir.Bu şartlara uygun mobilya markası bulmak oldukça zor. Bir kaç firma dışında ne modokoda ne de maskoda bu şartlara uygun mobilya malesef bulunamıyor. Hepsi süslü süslü anne babaların aklını şirinlikleriyle cezbedicek MDF ürünler. MDF ürünler almayın dememin nedeni mobilya yapımında kullanılan yapıştırıcıların, verniklerin ve boyaların çoğunun kimyasallar içermesidir. Bu maddelerin bazı zararlı sağlık etkileri bilinmekte ancak pek çoğu henüz gösterilememektedir. Bu nedenden dolayı doğal ağaçtan üreten benim bilgim dahilinde iki marka var. Biri Stylewood bir diğeri de Haidi markası.Bu iki firmanın da E1 sertifikası mevcut. (Mobilya üretiminin ana ham maddesi olan ham suntanın ve MDF'nin yapım aşamasında kullanılan yapıştırıcıda ve doğal ahşabın üzerine çekilen cilada da yüksek miktarda bulunmakta olan formaldehit miktarının çok maliyetli işlemlerden sonra insan sağlığına zarar vermeyecek hale getirilip üretim yapılmasıyla oluşan ham maddeye diğerlerinden ayrılması için E1 adı verilmiştir.)
Bu iki firma da mobilyalarını 100% masiften ürettiklerini belirtmektedirler.Bu nedenden dolayı MDF ürünlere göre çok daha sağlıklılar. Zaten ürünün doğal olup olmadığını daha mağazaya girdiğiniz an anlayabiliyorsunuz. MDF ürünler satan bir mağazaya girip dolabını açtığınız an o derin boya kokusu burnunuza geliyor ancak doğal ahşap kullanan markaların dolabını açtığınızda bu yoğun boya kokusunu almıyorsunuz. Tabi doğal doğal diyoruz ama doğal mobilya almanın bedeli diğerlerine göre iki katına çıkıyor. Modokoda mdf bir bebek odası almanın bedeli 3000-4000 TL arası değişirken doğal ahşap mobilya almanın bedeli  6000-7000 TL civarında oluyor.

Tam paraya kıyıp bu iki firmadan birini seçecektim ki yeni bir marka ile tanıştım. Newjoy... Newjoy firması MDF üreticileri ile masif doğal mobilya üreten firmaların tam orta noktasında kalıyor gibi bir şey.Ne mdf üreticilerinin kullandığı zararlı ürünleri kullanıyor ne de haidi ve stylewood kadar direk doğal masif kullanıyor. Yani anlayacağınız gene doğal ağaçtan yapıyor ama haidi ve stylewood ağacın kendisini kullanırken Newjoy ağacın parçalarından bir bütün yaratıyor gibi bir şey. Bu marka özellikle ürün gamındaki mobilyalarında cila, boya kullanmadığını, malzemelerin fizyolojik gelişime zarar vermediğini belirtmektedir. Ayrıca markanın kalite ve güvenlik konusundaki hassasiyetini ISO 9001: 2008, GS ve E1 gibi uluslararası sertifikalarla tescillendiğinin de altını çiziyor. Ürünlerinde 7 yıl garanti sunuyor.Fiyatları ise masiflere göre çok daha uygun. 3000-4500 TL aralığında.

Yatak


Bebeğime nasıl yatak almalıyım diye soruyorsanız bu konuda en kesin bildiğim yarı ortopedik yatak alınması gerektiğidir. Tam ortopedik yataklar çok sert olduğu için yarı ortopedik tavsiye ediliyor. Onun dışında başka özellikler de var tabi. Örneğin araştırmalarım sonucu edindiğim bir bilgi  bebek için visko yatak alınmamalıdır çünkü visko bebek yatakları yumuşak olduğu için bebeğin içine gömülme riski var bu da çeşitli sorunlar yaşatabilir. Ancak bebek için lateks yatak tercih edilebilir mi hala bu sorunun cevabını çok net bilmiyorum. Bazıları yaylı yatağın bebek için iyi olmadığını o yüzden lateks yatağın tercih edilmesini gerektiğini savunurken kimileri de yaylı yatağın sorun olmayacağını buradaki en önemli kriterin yarı ortopedik olması olduğunu savunmaktalar. Lateks yatağın tercih edilmesinin nedeni sünger yapısıyla delikli bir yüzeye sahip olması ve  içeri çökme yerine ittirme şeklinde yay hissiyatı vermesidir. Yaylı yatak ile sünger yatak karışımı bir üründür. Bebeğiniz için lateks alacaksanız yarı ortopedik lateks yatak tercih etmelisiniz. Peki bebeğim için hangi markayı tercih etmeliyim? Yataş bebek yataklarında 3 model sunuyor. Biri visko diğer ikisi yaylı yatak. Bebiş, Yumurcak ve Miniko modelleri. Yumurcak visko olan bunu tercih etmeyin derim. Diğer ikisi yaylı. Eğer yarı ortopedik olsun latekse gerek yok derseniz Miniko ya da Bebiş modelini seçebilirsiniz. Kendileri de bebek için zaten miniko modelini tavsiye ediyor. (Visko modeli 600 TL civarında iken miniko modeli 400 TL civarında)
Kalitesine güvenilen İşbir yatağa baktığımda da burada çok model ile karşılaştım. Quallofil Allerban, Kardelen, Baby Bed ve Açelya modeli. Quallofil Allerban modeli visko olduğu için listeden çıkarttın. Kardelen ve Baby Bed lateks yataktır. İkisinin farkı Baby Bed biraz daha sert Kardelene göre.Açelya ise yaylı olduğu için kendileri bunu tavsiye etmiyorlar.

yataş
işbir
Bebiş
         599 TL
Quallofil Allerban
      373 TL
Yumurcak
         632 TL
Kardelen
      486 TL
Miniko
         388 TL
Baby Bed
      317 TL
Açelya
      237 TL
Günün sonunda sen ne aldın derseniz  bebek mobilyasını aldığım yerden yarı ortopedik yaylı yatak tercih ettim. Üstelik çok daha uygun fiyata.

Nevresim Takımı

Funna Baby Kidboo gibi markalar mevcut. Hello Baby’e gittiğinizde hepsini birarada rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Bir tane uyku seti alın bir de yedek bir nevresim takımı alın derim.

Battaniye

Yaz da olsa kış da olsa mutlaka elinizin altında 2-3 tane bulunmasında fayda var.

Park yatak

E bebekten hediye geldi bakalım daha kullanmadık.

Ana kucagı

Hediye geldi o yüzden çok araştırmadım zaten en fazla 6 ay kullanılacak.


Yastık

İlk zamanlar yan yatma yastığı kullanmanızı öneriririm. Özellikle reflüsü olan veya gazlı bir bebeğimiz varsa sıcak su torbası koyulabilen modellerden alabilirsiniz.Sonradan zaten yastık kullanılması bana çok önerilmemişti. Yastığın çocuğun sağlığı içinde bir faydası yok diyorlar.Bebek Telsizi


Weewell Dijital Bebek Telsizi 300 m

6 yorum:

 1. Mobilya alımı başlığı altında ifade ettiğniz deneyimleriniz çok ilginç.

  YanıtlaSil
 2. burada da bir çok bebeğinizle ilgili mobilyalar ve bir çok eşyalar bulabilirsiniz
  http://www.indirimvekalite.com/anne-bebek-oyuncak-k-22/bebek-odasi-k-4585/

  YanıtlaSil
 3. Mubu hakkında bilginiz var mı acaba?: http://www.mubu.com.tr

  YanıtlaSil
 4. wellmatt yataklarını da incelemenizi tavsiye ederim.ashley model kullanıyoruz ve çok memnunuz.sünger üstü pamuk...

  YanıtlaSil
 5. Quallofil Allerban modeline visco demişsiniz. ben mağaza yetkilisi ile görüştüm kesinlikle visko değil diyor. visko olduğuna eminn misiniz

  YanıtlaSil