5 Mart 2015 Perşembe

Şeker Testi & Yeme / İçme

Bilindiği gibi şeker testi yaptırmanıza gerek yok! Şeker testi zararlı mıdır? Hamilelikte günlük ne kadar su içmeliyim? Hamilelikle Neleri Yemeliyim?Son dönemde tüm hamilelerin korkulu rüyası olan şeker testi aslında herkesin anlattığı yöntemlerle yapılmak zorunda değil. 24. hafta gibi doktoruma gittiğimde şeker testi benim de gündemime oturdu. Doktoruma bu testin zararlı olduğunu söylediklerini ve benim de bu nedenlerden ötürü çekindiğimi söyledim. Kendisi o kadar süper bir doktor ki bana hemen  bu testin illa bilinen yollarla yapılmasına gerek olmadığını (sabah sabah aç karnına bir bardak şekerli su gibi bir şey içmekten bahsediyorum)  eğer istemiyorsam başka bir yol ile de bu testi yapabileceğimizi bana anlattı. Zaten normalde yapılan testte 2-3 baklavaya eş değer bir şeker yüklemesiymiş. 26.haftada bu testi yaptırmamı söyleyip içimi rahatlatarak beni gönderdi. Peki 26.hafta geldiğinde şeker testimi nasıl yaptırdım! Öncelikle sabah aç karnına hastaneye gider gitmez kan verdim. Bunun sonucunda açlık şekerim çıkacaktı. Sonrasında 1 beyaz ekmeğe tost bir de taze sıkılmış portakal suyu içip, ilk lokmadan tam bir saat sonra tekrar kan verdim o kadar. Evet işte bu kadar... Burada önemli olan tostun mutlaka beyaz ekmeğe olması gerektiği idi. Yani bir tost bir de portakal suyu ile şeker testini yaptırmıs oldum.Normalde tokluk şekerinin üst limiti 140 idi. Benim 159 civarında çıktı o yüzden doktorum beni endokrinoloji bölümüne yönlendirdi. Bu bölüme gittiğimde doktor birer gün arayla 3 öğün hem açlık hem toklu şekerimi ölçmemi istedi.Yani kendinize aşağıdaki gibi bir tablo yapıp bunu doldurmanız gerekiyor. Ben doktorun dediğinden ekstra olarak o öğünde aldığım karbonhidratı da yazdım. Çünkü aslında şeker karbonhidrat ile doğru orantılı olarak artış gösteriyor.  Gün aşırı 5 gün bu ölçümü yaptığımda sadece 1-2 kere 140’ın üzerine çıktım. Yani çokta korkulacak bir durum olmadığı ortaya çıktı. Eğer sadece kan testindeki sonuca bakılsaydı “hamilelik şekerim” olduğu tanısı koyulabilinirdi. En kesin çözüm böyle bir durumda aşağıdaki gibi ölçüm yapmanız. Ama zaten şekeriniz çıksın çıkmasın şekerden ve karbonhidrattan uzak durmaya çalışın. Biliyorum söylemesi kolay yapması zor ama elinizden geleni yapmaya çalışın. Mesela ben uyandığımda gözümü açar açmaz biskrem yemek istiyordum siz düşünün halimi. Genede bu ölçümler sırasında çıkan sonuçlara baktığımda en tehlikeli besin “beyaz pirinç”. Çok canınız çektiyse makarna yiyin , sütlaç yiyin ama beyaz pirinçten uzak durun çünkü şekeri acayip tavan yaptırıyor. Örneğin baklava bile yediğim gün oldu onda bile şekerim çok çıkmadı ama bir gün beyaz pilav yedim çıkan sonuca inanamadım. 


1.gün
3.gün
5.gün
7.gün
9.gün
sabah açlık

alınan karbonhidrat (gram)

sabah tokluk

öğlen açlık

alınan karbonhidrat (gram)

öğlen tokluk

akşam açlık

alınan karbonhidrat (gram)

akşam tokluk


Su içmenin hamilelikteki önemi. Hamilelikte günlük ne kadar su içmeliyim?


Hamileliğin başından beri herkes bana su iç, su içmek hamilelikte önemli diye akıl verdi ama ben bunların benim vücudum için önemli olduğunu, çok kritik bir şey olmadığını düşündüm. Su içersem çatlaklar oluşmaz kendi vücuduma yatırım yaparım diye fikir ürettim. Halbuki su nelere kadirmiş.26.haftada kontrole gittiğimde doktorum su seviyesinin azaldığını, erken doğum riski taşıdığımı söylediği an başımdan vurulmuşa döndüm.  10 gün boyunca dinlenmem gerektiğini ve bol su içmem gerektiğini söyleyince su önemini anladım. Meğersem hamile kadınların günlük 3-3.5 litre su içmesi gerekiyormuş. Aksi taktirde su seviyesinde azalma olabilir benim gibi erken doğum riski taşıyabilirmişsin. O 10 gün suyu sevmeyen ben, deli gibi su içmeye başladım. Evet hayat kaliten biraz düşüyor sürekli tuvalete gidiyorsun ama erken doğum riskini bilmek sana her şeyi yaptırıyor. 10 gün sonra kontrole gittiğimde su seviyesinin arttığını her şeyin normale döndüğünü söylediğinde derin bir oh çektim. O gün bugün bol su içmeye başladım. Bu arada su içmek sadece hamilelikte değil emzirme döneminde de oldukça önem taşıyor. Anne sütünü arttırmak istiyorsanız mutlaka su içmelisiniz.


Hamilelikle Neleri Yemeliyim?


Hamilelikte balık yemek oldukça önemlidir. Doktorum "Ne yaparsan yap ilk iki madden belli. 1 balık yiyeceksin 2 stresten uzak duracaksın gerisi bir şekilde affedilebilir." :) demişti. Ben de çok balık sevmeyen biri olarak bunu duyduğumda derin bir nefes almıştım çünkü kaçış yoktu. 
Neyse hemen konuya giriyorum. Peki hamileyken hangi balıklar yenebilir hangi balık yenemez?  Dip balıkları hamilelik sürecinde kesinlikle uzak durmanız gereken gruba girmektedir.Dip balıklarını sık tüketen kişilerin vücudunda uzun vadede kurşun, kadmiyum, cıva gibi tehlikeli ağır metallerin birikimi sonucu karın ağrıları, sinir sistemi bozuklukları, böbrek hasarı, kemik erimesi, çocuklarda otizm belirtileri gibi rahatsızlıklar oluşuyor. 
Dipte beslenen balıklar, besin maddeleriyle birlikte ağır metal, pestisitler, petrol ve başka organik kirleticileri de bünyesinde biriktirmektedir. Bu nedenden ötürü mezgit, kefal, barbunya, kalkan gibi balıklardan hamilelik süresince kesinlikle tüketilmemelidir.Buna ek olarak aslında hamilelere tavsiye edilen bir balıkta somondur ama son zamanlarda Türkiye'ye gelen somonların zararlı olduğuna dair bir çok duyum aldığım için, somondan da uzak durdum. 
Bunları yiyemeyeceksem ne diyeceğim diyorsanız. Bol bol hamsi, istavrit, uskumru, palamut gibi balıkları yiyebilirsiniz. 

Balığı geçtiğimize göre size başka önerebileceğim bir besin kaynağından bahsedeyim. Çiğ Kaju... 

İnternette okuduğum faydalarını aşağıda sizinle paylaşıyorum gerçekten günlük yemeniz gereken fındık cevize çiğ kajuyu eklemeyi unutmayın...
 • İçerdiği potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.• Özellikle hamilelerde takviyesi gereken demir mineralini içerir.
 • İçerdiği D vitamini kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik hastalıklarının oluşmasını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği magnezyum minerali ile vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler; adet dönemi gerginliğini azaltır.
 • Vücut direncinin arttıran, yaraların iyileşmesini sağlayan, sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde etkili olan çinko mineralini içerir.
 • Çinko içerdiğinden gribe karşı koruyucu etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.
 • Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.
 • Kaju , çok iyi bir bakır (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %38 ini karşılar )ve iyi bir magnezyum (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın % 22,5 unu karşılar), triptofan (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %22 sini karşılar) fosfor (35gr günlük ihtiyacın %16,8) kaynağıdır. Ayrıca çinko, selenyum, mangan, demir bakımından da zengindir.
 • Kaju kalorisi yüksek bir besindir ve 35gr ‘ı yaklaşık 201 kaloridir. Bu nedenle tüketirken fazlaya kaçmamalıdır.
 • Kajunun içerdiği yağın büyük bir kısmı (yaklaşık %75) sağlığa faydalı olduğu bilinen doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu doymamış yağ asitlerinin çok büyük bir oranını da sağlığımızın dostu tekli doymamış yağ asitlerinden olan oleik asit oluşturur. Tekli doymamış yağlar yazımdan bu yağların sağlığımıza faydalarını inceleyebilirsiniz. Tekli doymamış yağlar zeytinyağında da bolca bulunur ve kalp sağlığı ve genel sağlığımızın koruyucusudurlar.

4 yorum:

 1. Protein alımı konusunda deneyimlerinizi paylaşırmısnız?

  YanıtlaSil
 2. Gunluk 70 gram protein alinmasi idealdir.

  YanıtlaSil
 3. Gunluk 70 gram protein alinmasi idealdir.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil