5 Mart 2015 Perşembe

Çalışan Anne _ Doğum İzni Süreçler

Doğum İznine Hak Kazanmak İçin Çalışma Süresi Koşulları nelerdir? Çalışan annelerin doğum izni kaç gündür?Bende çalışan bir kadın olarak bu prosedürleri öğrenmek için çalıştığım firmanın İK departmanına kaç mail attım bilmiyorum. O yüzden özel sektörde çalışanlara bilgilerimi aktarmak isterim.
Gelelim doğum izni süreçlerini madddelemeye;
  •        32. Haftada doktora giderek 37. Haftaya kadar çalışabilirlik raporu alınması gerekir, çalışabilirlik durumu doktorun uygun bulduğu haftaya göre değişebilir.Burada önemli olan doktorunuzun rapor tam olarak 32+0 da yazması gerektiğidir.
  •        37.haftaya kadar çalışmayı başardıysanız 37.hafta geldiğinde gene doktorunuza gidip bu sefer “İş Göremezlik raporunuzu” almanız gerekir.Gene burada dikkat etmeniz gereken 37+0 da bu raporu almış olmanız.Raporu  36+5 de alabilirsiniz ama 37+1 alamazsınız gibi bir durum var.Şirketler genelde 37+1 kabul etmiyorlarmış.
  •        Toplam doğum izniniz 112 gündür. Eğer şirketinizde izinleri girdiğiniz bir uygulama varsa oraya 112 gün olarak girmeniz gerekmektedir.
  •        32.haftadaki ve 37.haftadaki raporları eskiden SGK ile anlaşmalı hastanelerden alabiliyordunuz. Yani genelde devletten almak gerekiyordu. Ama şimdi ise birçok özel hastanenin de raporu sayılır. Örneğin benim şirketim Kadıköy Şifa Hastanesi’nin raporunu kabul ediyor. Siz almadan genede bir sorun.
  •        Doğum izniniz bittikten sonra Sgk ile ilgili işlemler başlatılarak ödemenin alınabilmesi için ya şirketiniz tarafından yönlendirilirsiniz ya da gerekli prosedürler önceden şirket tarafından size iletilir. Bunu da şirketinize sormayı unutmayın.
  •        112 günlük doğum izniniz bittikten sonra isterseniz süt izinlerinizi birleştirip 2 ay daha maaşınızı alarak izin yapmaya devam edebilir ya da bebek 1 yaşına gelen kadar haftanın 1 günü izin kullanabilirsiniz. Bunu her gün 1 saat geç gelmek veya 1 saat erken çıkmak gibi opsiyonları da var. Şirketiniz ile görüşebilirsiniz.
  •        İhtiyaç durumunda ise en fazla bebek 1 yaşına gelene kadar 6 aylık ücretsiz izin kullanılabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder