5 Mart 2015 Perşembe

Hamilelikte Ödem ve Son Hafta İpuçları

Hamilelikte ödem ve sıvı göllenmesi nedir, hamilelikte en iyi yatış pozisyonu hangisidir, bebeğin boyunu nasıl hesaplarım? Hamilelikte son hafta ipuçlarıBu başlık altında iki konuyu birden toparlayayım dedim.İlki hamilelikte ödem. Hamilelikte rahminiz büyüdüğü için vücudunuzun sağ tarafındaki ana toplardamara baskı yapar. Bu nedenle vücudun alt yarısındaki büyük toplardamarların kalbe kanı geri götürmesi yavaşlar. Bunun sonucunda da hamile kadınların vücudunda ödem oluşabilir. Yavaşlayan kan akışındaki fazladan kanın sıvı kısmını damar etrafında bulunan alana sızdırma olayına sıvı göllenmesi denir ve ayaklarda şişmeler oluşabilir. Benim doktorumun da bana önerisi istirahat halindeyken  sol yanınıza yatmanız. Sol yanınıza yattığınızda bu toplardamarların rahatlamasına katkıda bulunabilirsiniz.Bu pozisyon aynı zamanda bebeğinize daha fazla kan gitmesine de katkıda bulunur.Yani bir anne adayı için en iyi yatış pozisyonu sol yandır. Sol yatmanız biraz öncede bahsettiğim gibi karnınızda sağ tarafta bulunan  ve kanı kalbe geri taşıyan ana toplardamarlara az baskı yapılmasını sağlar.
Bu sıvı göllenmesi bazı anne adaylarında varis ve hemoroid (basur,mayasır)  gibi rahatsızlıklara da yol açabilir. Varisler bacaklardaki yüzeysel toplardamarların belirginleşmesi sonucunda, hemoroidler ise kalın bağırsağın
 son kısmındaki toplardamarların belirginleşmesi sonucunda oluşurlar.
Ultrasonografi bebeğinizin kilosunu 15%’lik hata payıyla oldukça başarılı bir şekilde değerlendirebilmektedir. Ancak siz iş bebeğin boyuna geldimi malesef böyle bir başarı yok. Ultrason ile bebeğin kemik ölçümü yapılabilmektedir. Uyluk kemiği yani FL normal olduğu sürece boyu da normaldir. Okuduğum bir kitapta bu ölçüm ile bebeğin boyunu hesaplayabileceğiniz bilgisi yazıyordu. Nasıl mı? Elinizdeki ultrasonografi kağıdında yazan FL(uyruk kemiği) değerini 7 ile çarparsanız bebeğinizin şu andaki boyunu yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz.  Bu formulu 24.haftadan sonra yapın.  

Hamilelikte son haftalar


Hamile kalmadan önce hayallerim arasında bol plates ve ypga yapmak vardı. Hatta haftanın 3 günü plates yapıp bir gün de yogaya gidecektim ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Doktor kontrollerinde plasentanın olması gerektiği noktada olmaması yani aşağıdan yukarı çıkmamış olması bütün planlarımı suya düşürdü. Doktorum spor yapmamamı genelde dinlenmemi söyledi. Daha sonra hamileliğin 30.haftası geldiğinde doktorum her şeyin normale döndüğünü ve artık normal doğum istiyorsam yürüyüşlere başlamam gerektiğini söyledi. Her gün 40 dakika 20 dakika sabah 20 dakika akşam yürüyün... Buna ek olarak bir plates topu alın (65 cmlikler uygundur) ve her gün onun üzerine oturup bacaklarını ayırabildiğiniz kadar ayırarak üzerinde yayalanın. Bunlar doğum öncesi sizi hazırlayacak önemli hareketler arasındadır. Bir de bugün öğrendiğim son bilgi artık doğum zamanı gelmiş ama hala bebeğiniz bulunduğu yerden memnun ve çıkmak istemiyorsa ayak bileğinizin iç kısmına her gün düzenli masaj yapın. Bu da doğumu tetikleyen hareketler arasındadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder