5 Mart 2015 Perşembe

Kanguru & Sling

Sling nedir? Bebeğim için hangi kanguruyu seçmeliyim?


KANGURU


Kanguru seçimi yaparken anne baba adaylarının oldukça hassas davranması gereklidir. Tüm araştırmaları yapması gerekir diye düşünüyorum. Kanguru seçerken bebeğinizin sağlığını direk etkileyebilecek bir seçim yapacağınızı unutmayın. 

Klasik kangurular bebeğin anatomisine tamamen aykırıdır. Çünkü kangurular kesinlikle omuriliğin gelişimini etkileyen en önemli araçlardan biridir.
Bebekler bacaklarını iki yana ayrılmış ve karnına doğru çektiğinde kendilerini rahat hissederler bu da zaten onların M pozisyonu diye adlandırılır. Bebeklerde oluşabilecek kalça çıkıklığına karşı doktorlar da bu pozisyonu tavsiye ederler. O yüzden bebekler için hangi kanguruyu seçmeliyim sorusunu kendinizi soruyorsanız ilk bakmanız gereken bebeğin poposunun dizlerine göre daha aşağıda olmasını sağlayan kanguruyu seçmektir.Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi...
Bu araştırmaları yaparken Boba ve Momfort marka kangurular ile tanıştım.Boba yabancı bir marka iken Momfort yerli bir üründür ve aralarında ciddi fiyat farkı bulunmaktadır. Şimdi size biraz modellerden bahsedeyim.Burada sadece iki markayı anlatacağım ama ErgoBaby de Boba ile aynı özelliklere sahip gibidir.
Boba ve Momfort gibi kangurular bebeğinizi kucakta taşımanızla aynı hatta çok daha rahattır. Çünkü bebeğiniz burada hem poposunun altından oturur vaziyette sabitlenirken hem de sırtından tamamen desteklenmektedir.

         Boba 4G Bebek Taşıyıcı


·        Fiyatı yaklaşık 300 TL civarındadır.
·    En büyük özelliği alt kısmındaki küçük yastık sayesinde yenidoğan bebeğinizide taşıyabiliyor olmasıdır. Yenidoğan için ayrıca bir şey almanıza gerek kalmıyor.
·    Air’a göre çok daha konforlu taşıma sağlar. Dolgulu omuz pedleri sayesinde ağır bebek taşımakta kolaydır.
·    100% pamuk.
·     Bebeği taşıyıcıdan çıkarmadan emzirmek mümkündür.Yapmanız gereken kuşakları biraz gevşetip bebeği aşağıya indirip memeyi kavramasını sağlamak.Bununla ilgili bir çok video internette mevcut sakın korkmayın onları izleyin yeter.
·    Ayakları yorulan bebekler için ayak koyma desteği. Patentli tasarıma sahip bu kısmı dilerseniz çıkarabiliyorsunuz.
·    Bebeğinizi hem önde hem arkada taşıyabiliyorsunuz. Bu hepsinde var gerçi ekstra bir özellik değil. Burada önemli olan sırtta 6.aydan itibaren taşımanız gerektiğidir.
·    Dezavantajı diğer modellere göre daha pahalı.

Boba Air
  
·       Fiyatı yaklaşık 170 TL civarındadır.
·     Çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz bu yeni ürünümüz, işiniz bittiğinde de kendi içinde toplanır, fermuarıyla kapatılır ve bir cuzdan haline gelir. 
·     En önemli özelliği çok az yer kaplar.
·     %100 naylon kumaştır.
·     Suya, hızlıca katlayıp kaldırmaya dayanıklıdır.
·     Seyahat sevenlere önerilir.
·     Çabuk temizlenir.


Dezavantaj
·        Omuz pedi yoktur ve ağır bebekleri (10 kg üzeri) taşımak biraz zahmetli olabilir.
·        Boba air yenidoğanda kullanılmaz. Bebeğinizin en az 3 aylık olması gerekir.


Momfort

·        Fiyatı 149-185 TL arasındadır.
·        Yerli üründür.
·        100% pamuk.
·        Momfort baby kanguru ile bebeğinizi doğumdan itibaren 4 yaşa dek (yaklaşık 20 kg) taşıyabilirsiniz.
·        Ağırlığı eşit dağıttığı için bel ve omuz ağrısına yol açmaz.
·        Yenidoğan için de kullanmak isterseniz "MomfortBaby Yenidoğan Kundağıalmanız gerekir aksi taktirde 3 aydan sonra kullanamaya başlayabilirsiniz.  3 ay-3 yaş arası (7-20 kg)  
·        Ağırlık bir noktaya verilmez, vücudunuza eşit olarak dağıtılır bu sayede sırt bel ağrısı yapmaz.
·        Makinada yıkanabilmektedir. 

SLING


Bu sling olayı beni baya şaşırtan “O ne yahu!” dediğim bir şeydi. Ama araştırdıkça aslında annenin hayat standartlarını arttıran bir ürün olduğunu anladım.
ü  Sling kolik ağlamalara birebirdir. Bebeğinizin çok fazla uyarıldığı ve bundan dolayı uyuyamayıp ağladığı kolik saatlerde tek yapmanız gereken bebeğinizi wrap slinge koyup kısa bir gezintiye çıkmak. Slingde huzurla taşınan bebekler daha az ağlar.
ü  Slingde bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz.
ü  Puset taşımaktan yorulup bebeğiyle mobilize olmaktan çekinen anne-babalar için sling çok sağlıklı bir alternatiftir.
ü  Yenidoğan döneminde bebeğinizi yerleştirirken bacaklarının M şeklinde olmasına dikkat edin. Bu şekilde tıpkı anne karnındaki gibi huzurlu olacaktır.
ü  Bebeğinizin artık kurbağa gibi durmak istemediği 2.3. aylardan sonra bacaklarını açabilrisiniz. Bacaklarının maksimum açıklığa ulaştığından emin olun. Eğer bebeğiniz bacakları, sizinkilere çarpıyorsa yanlış yerleştirmişsiniz demektir. Bacaklarını biraz daha açıp kumaşı bebeğinizin diz hizasına dek çekin.
ü  Bebeğinizi fazla aşağıda tutmayın. Hafifçe eğilince bebeğinizi öpebiliyor olmanız gerek.
ü  Burun ve ağzının kapalı olmadığına emin olun. Nefes alabileceği alan yaratıp yaratmadığınızı kontrol edin.
ü  Bebeğin çenesinin altına parmağınız girebiliyor olmalı. Eğer bunu yapamıyorsanız bebeğin pozisyonunu değiştirmeniz gereklidir.
ü  Sling ile bebeğinizin yüzü dışarıda taşımanız önerilmemektedir.
ü  Sırtı anneye babaya dayalı şekilde, yani yüzü dışarı dönük taşınan bebeğin omurgası ve boynu desteksiz kalır. Dışa dönükken, omurgasının doğal kıvrımına aykırı bir şekilde taşınır. Uykusu gelirse boynunu destekleyecek bir kısım yoktur. Dışa dönük taşınırken uykusu gelen bebek, boynunu yamuk şekilde eğer ve kotu bir pozisyonda uyur. Tüm bunlar da bebeğin sağlıksız şekilde taşınmasına yol açar.
ü  İlk denemenizi oyuncak bir bebek ile yapmanızı tavsiye ederim.
ü  Bağlarken kuşaklarını boynunuza değil omuzlarınıza yakın tutmalısınız.

Wrap Sling

ü  Wrap slingler yeni doğmuş bebek için en idealidir.Çünkü yenidoğan bir bebek dik duramaz. Dik tutmaya çalışırsanız da omurgasını dikleştiremediği için omurga üzerine yük binmesine neden olursunuz.O yüzden wrap sling kullanırsanız bebeğinizi içine rahatlıkla yatirmış olursunuz. Bebeğiniz içinde rahat gözükmese de aslında oldukça rahattır ve bilimsel açıklamalarda bu yöndedir.Wrap slinglerin tek kötü yanı bağlaması biraz zahmetlidir.
ü  Bebek kendini yumuşakça saran wrap sayesinde kendini anne karnında gibi güvende hisseder.
ü  13-14 kg'ya dek rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
ü  Dışardaysanız wrap'i çıkarıp emzirme örtüsü gibi kullanabilirsiniz. Ya da kuşaklarını gevşetip bebeğinizi hiç çıkarmadan da emzirmek mümkün.
ü  Dezavantaj: Bağlamak biraz zahmetlidir.


Boba Wrap (Sleepy Wrap)
 •          Fiyatı 129 TL civarındadır.
 •          %95 pamuk; %5 spandex
 •          Oldukça esnek bir üründür. Esnek olması bebeğinizi yerleştirirken rahatlık sağlar ancak ürün çabuk esneme yapar.
 •          5 mt uzunluğa ve 48 cm genişliğe sahiptir.
 •          Prematüre bebekler için özellikle önerilir.
 •          Bebeğinizi slingin içindeyken rahatlıkla emzirebilirsiniz.
 •          Bebek kendini anne karnında hisseder.
 •          Kumaş çok esnek olduğundan bebeğiniz ağırlaştıkça, uzun mesafelerde kullanmak zorlaşabilir çünkü  esnek kumaş bir süre sonra ağırlığı aşağı çekmeye başlar.


Neko Wrap Sling
 •          Fiyatı 85 TL civarındadır.
 •          100% pamuktur. Yıkandıkça çekme, tuylenme yapmaz; esnekliğinde azalma olmaz. 4,55 cm boyundadır.
 •          Boba’dan farkı Neko yerli üretimdir.
 •          Kumaş, boyuna değil sadece enine esnediğinden bebek ağırlaşsa da rahat taşıma sağlar.
 •          Kumaşın boyamasında azo boyar kullanılmamıştır.
 •          Yenidoğan doneminden 13-14 kg'ya dek kullanılabilir.
 •          Urun kendi kumaşından kesesi ve aynı renk yenidoğan şapkasıyla birlikte satılmaktadır.
 •          Bebek kendini anne karnında hisseder.
 •          Bebeğinizi slingin içindeyken rahatlıkla emzirebilirsiniz.

Duş-Havuz Slingi (Yazlık Sling)
 •         Yazlık bir mekandaysanız ve bebeğiniz ile havuza rahat rahat girip çıkmak istiyorsanız alabilirsiniz ancak bence çokta gerek olmayan  bir ürün. Fiyatı 60 TL civarında. Kuması diğerlerinden farklı olarak mayo kumaşına benzer bir kumaştır.Halka Sling
 •          Bebeğiniz doğduğu andan itibaren kullanabilirsiniz.
 •          Diğerlerine göre çok daha az yer kaplar.
 •          En önemli özelliği takıp çıkartması en kolay slingdir.
 •          2 adet çelik halka geçirilmiş yaklaşık 2,5 mt kumaştan yapılır.
 •          Omuz kısımlarında daha konforlu taşıma sağlamak için elyaf dolgular vardır.
 •          Dezavantajı: Tek omuzdan olduğu için omzunuzun bir süre ağrıma olasılığı çok yüksektir.8 yorum:

 1. Merhaba
  tuniko.com sitesinin kurucusu, Neko markasinin ureticisi ve Boba markasinin da Turkiye distributoruyum. Faydali yaziniz icin tebrikler. Izninizle bu urunlerin alinabilecegi webbsitesinin bilgisini vereyim
  www.tuniko.com
  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar, boba air %100 naylon.. ne kadar saglikli acaaba? Bu kadar ergonomik urun yapan bir firmanin naylon urun uretmesi acaba dedirtti.. malum diger boba urunleri arasinda ciddi fiyat farki var.. insan hangisine deger acaba diyor? Tskler

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar, boba air %100 naylon.. ne kadar saglikli acaaba? Bu kadar ergonomik urun yapan bir firmanin naylon urun uretmesi acaba dedirtti.. malum diger boba urunleri arasinda ciddi fiyat farki var.. insan hangisine deger acaba diyor? Tskler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Naylon olmasi tabiki cocuk acisindan cok saglik degildir. Boba 4g 100%pamuktur onu tercih edebilirsiniz. Ama 4g nin fiyati yuksek gelirse momfort markayi tercih edebilirsiniz.

   Sil
  2. Naylon olmasi tabiki cocuk acisindan cok saglik degildir. Boba 4g 100%pamuktur onu tercih edebilirsiniz. Ama 4g nin fiyati yuksek gelirse momfort markayi tercih edebilirsiniz.

   Sil
 4. momfortbaby ve ergobaby arasinda kaldim hangisi daha iyi sizce?

  YanıtlaSil
 5. Momfortbaby kolik sancıları rahatlatır mı acaba onu almayı düşünüyorum ��

  YanıtlaSil
 6. Ne alicam hala bilmiyorum. Hem 70 gunluk minnak oglusumun sagligini hem de urunletin saglam guvenli kullanışlı olmasini düşünüyorum. Cok pahali da olmasın kislik ortusu de olsun kolay takilan ama bağlantıları güvenli olsun istiyorum. Annenin kilosunun da kanguru kullanimini etkiledigini düşünüyorum. Bel basen cevresi genisse bebek o kadar nasil acacak bacagini.. zayıf annelerin brbekleri daha sansli. Yanlış mi düşünüyorum.

  YanıtlaSil